VEĽKÝ ŠVAJČIARSKY SALAŠNÍCKY PES
KRAJINA POVODU: Švajčiarsko
DÁTUM PUBLIKOVANIA PLATNÉHO ORIGINÁLU ŠTANDARDU: 25.03.2003
VYUŽITIE: Pôvodne strážny a ťažný pes, dnes tiež spoločník, ochranca a rodinný pes.
ZARADENIE FCI: II skupina: pinče a bradáče, molosy, švajčiarski salašnícki psi a iné rasy, sekcia 3 švajčiarski salašnícki psi. Bez pracovnej skúšky.
KRÁTKY PREHĽAD VZNIKU:
V roku 1908 pri príležitosti jubilejnej výstavy k 25. výročiu vzniku Švajčiarskeho Kynologického Zväzu (SKG) boli dvaja krátkosrstí bernskí salašnícki psi predvedení veľkému zástancovi švajčiarskych salašníckych psov Prof. Albertovi Heimovi k posúdeniu. Spoznal v nich staré skoro zaniknuté plemeno - veľkého salašníckeho alebo mäsiarskeho psa, ktorého predchodcovia boli v strednej Európe rošírení a chovaní ako mäsiarske, strážne a ťažné psy. V roku 1909 SKG uznalo toto plemeno ako samostatné a zapísalo ho do švajčiarskej plemennej knihy psov (Zväzok 12) V roku 1912 bol založený "Klub veľkých švajčiarskych salašníckych psov" za účelom rozvoja a čistokrvného chovu plemena. Až 5. februára 1939 bol prvý krát uverejnený štandard plemena prostredníctvom FCI. Dnes je veľký švajčiarsky salašnícky pes vďaka svojej pokojnej a spoľahlivej povahe chovaný a držaný ako rodinný pes aj v ďalších krajinách Európy.
VŠEOBECNÝ POPIS:
Trojfarebný, zavalitý pes so silnou kostrou a dobre osvalený. Napriek svojej výške a váhe sa vyznačuje vytrvalosťou a pohyblivosťou. Pohlavné znaky medzi psom a sukou sú zreteľné.
SPRÁVANIE / CHARAKTER:
Istý, pozorný, ostražitý a nebojácny v každodenných situáciach, dobromyseľný a oddaný k známym osobám, sebavedomý voči cudzím, stredného temperamentu.
HLAVA:
K telu zodpovedajúco silná, ale nie ťažká. Hlava psa silnejšia ako hlava suky.
KRK:
Silný, svalnatý, skôr zavalitý. Žiaden lalok.
TELO:
Mierne dlhšie ako kohútiková výška.

CHVOST:

Nasadený v harmonickom pokračovaní krížov, dosť ťažký, siahajúci až po pätový kĺb; v pokoji zvesený, v strehu a v pohybe nesený vyššie a ľahko zaoblený, ale nikdy nie zatočený, alebo nesený pretočený až na chrbát.

LABKY:

Silné, priamo vedené, s úzko k sebe priliehajúcimi, dobre klenutými prstami a silnými pazúrmi

POHYB:

Priestorný, rovnomerný vo všetkých typoch pohybu, výrazný voľný posun vpred s výrazným záberom zadných končatín, v kluse pri sledovaní zpredu a zozadu viditeľne priamočiare vedenie končatín.

OSRSTENIE:

SRSŤ: Tvrdá srsť s hustou, stredne dlhou krycou srsťou a s hustou, s prípustnosťou tmavosivej až čiernej farby, podsadou. Krátka krycia srsť prevažuje nad podsadou.

SFARBENIE: Typická trojfarebnosť. Základná farba čierna so symetrickým červenohnedým pálením a bielymi znakmi. Červenohnedá sa nachádza medzi čiernou a bielymi znakmi na lícach, nad očami, na vnútornej strane ucha, po stranách na hrudi, na všetkých štyroch končatinách a na spodnej strane chvosta. Biele znaky sa nachádzajú na hlave (lysinka a papuľa), na hrdle a na hrudi (bez prerušenia), na labkách a na špičke chvosta. Medzi lysinkou a červenohnedými znakmi nad očami musí ostať pásik čiernej farby. Biely fľak na šiji (zátylku) alebo biely golier sa toleruje.

VÝŠKA:

Kohútiková výška

Psi: 65 - 72 cm

Suky: 60 - 68 cm