Informácie o nás

Od detstva som ako väčšina detí túžila starať sa doma o zvieratko. Bývali sme na bežnom sídlisku, v bežnom paneláku a okrem rybičiek, andulky, škrečka a morčaťa mi ostatné zvieratká boli zakázané. Mojou túžbou však bolo mať vlastného psíka.

Táto túžba mi bola splnená až ako vysokoškoláčke - ako prekvapenie som po návrate z výletu našla doma toy pudlíka. Dala som mu meno Chicco. Bol to úžasný tvor - verný, priateľský, oddaný - presne taký ako len pes vie byť. Bohužiaľ, keď mal dva roky - náš Chicco zomrel. Nikdy na neho nezabudnem. Asi o rok sme si kúpili opäť toy pudlíka od chovateľa, ktorý sa chovu venoval roky. Neskôr sa zistilo, že fenka mala vrodenú chybu chrbtice a aj keď sme jej vybavili operáciu v KE, z narkózy sa neprebrala.

Prešlo pár rokov, mám vlastnú rodinu a keď sme sa presťahovali do rodinného domu - opäť som zatúžila po vernom psom priateľovi.

Tentokrát však výber vhodného plemena zostal len na mne. Prebehla som snáď všetky knihy, portály o psíkoch, diskutovala na psích fórach. Na jednej strane tu boli naše predstavy a požiadavky a na strane druhej možnosti, ktoré sme vedeli danému psíkovi poskytnúť. Už len nájsť to NAJ plemeno :)

Medzi naše hlavné požiadavky patrili, aby to bol psík kľudnejší, vhodný k deťom, ale tiež ostražitý ako ochranca našej svorky :) Aby to bol psík, s ktorým môžeme vybehnúť na dlhú prechádzku prípadne ho zobrať so sebou na cyklotúru, ale aby nutne nevyžadoval dennodennú aktivitu. Aby to bol psík, ktorý nevyžaduje špeciálnu (najmä pravidelnú) starostlivosť o srsť, preto sme pátrali najmä po krátkosrstom plemene. Ale tiež, aby to bol psík, ktorý môže byť vonku celoročne a nebude tým trpieť (psychicky, ani fyzicky). Posledným kritériom bola moja estetická predstava (ako správna žena vyberám všetko aj podľa vzhľadu :) - mohutný, symetrický psík, ktorý by nemal špicatú a ani moc narazenú hlavu :) A zrazu som ho našla - VEĽKÝ ŠVAJČIARSKY SALAŠNÍCKY PES.

O tomto plemene som dovtedy nikdy nepočula, nevidela. Našla som obrázok nádherného obríka, ktorý vzbudzoval rešpekt, avšak jeho čokoládovohnedé oči vyžarovali pokoj a dobro. Popis jeho povahy absolútne zapadol do mozaiky našich predstáv. Bolo treba nájsť vhodnú CHS. V tom čase sme ešte nemali žiadne výstavné ciele, psíka sme chceli len ako člena rodiny, pre radosť - avšak po predošlých skúsenostiach som chcela eliminovať všetky možné zdravotné riziká. Našla som českú CHS FANNY, kde sa akurát narodili šteniatka. Ako naschvál bola táto CHS na opačnom konci Čiech. Môj manžel si myslel, že som sa zbláznila :) Chovatelia boli veľmi príjemní ľudia. A bolo rozhodnuté.

Vo februári 2010, keď vonku zúrila zima a celé dni snežilo sme sa vybrali po nášho AKIMA. A hneď nás očaril. Bol ako zamatový. Nekňučal, neničil veci, bol zvedavý, zdravo roztopašný a veľmi učenlivý. Hneď sa skamarátil s našim kocúrom Timim.

V júli 2011 ku nám pribudol útulkový kocúr Adam. V auguste 2011 sme pri ceste našli neidentifikovateľnú fenku Stelu. Zostala u nás. Je radosť pozrieť na našich zvieracích členov ako sa spolu hrajú, nasledujú, ale najmä ako si napriek rozdielnej veľkosti, povahe, farbe či druhu rozumejú. Veľkého švajčiara by sme už nedali ani za nič :)

V prípade, že považujete niektoré informácie alebo oznámenia za skutočne dôležité, môžete ich v texte zvýrazniť napríklad takto.

Naši užívatelia

Tu je vhodné popísať, kto sú Vaši cieľoví užívatelia a prečo je práve tento projekt pre nich dôležitý. Dôležité je Vašich návštevníkov taktiež motivovať, aby sa na tieto stránky pravidelne vracali.